Sokan fával fűtenek a téli időszakban, mit sem sejtve arról hogy mekkora kincset borítanak minden nap a szemétbe. A fahamut igen sokoldalú felhasználhatósága a háztartásokban korábban nélkülözhetetlen volt. Ideje, hogy újra felfedezzük.



A fa elégetésével keletkező hamu számos értékes ásványi sót tartalmaz. Erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10-13 közé esik. A lúg tisztító hatása a káliumtartalomtól függ. Az egyes fafajták hamujából eltérő erősségű lúg keletkezik. A gyümölcsfáknál erősebb lúg nyerhető a bükkfa hamujából, de még ennél is erősebb az akácfáé, és a kukoricaszáré. Az alábbi felhasználási javaslatok csak a tiszta fahamura vonatkoznak, ami nem tartalmaz szennyeződést pl műanyag, papír, stb. A szénből származó hamu a fából származóval ellentétben  toxinokat tartalmaz pl. nehézfémek. Ezért inkább ezt ne használjuk. A fahamut száraz állapotban tároljuk. Amennyiben nedvesség éri, veszíthet hatóanyagából. A kálilúg maró hatású folyadék, ezért jól záródó, felcímkézett üvegben, gyerekektől elzárt helyen tároljuk.

Példák a háztartási felhasználásra:

  • Mosólúg készíthető belőle. 1 rész fahamut 4 rész vízzel forrázzunk le, majd egy éjszakán át hagyjuk állni. Az adagolás a mosandó ruha mennyiségétől és a hamulúg töménységétől függ. A lúgoldat töménységének megállapítására tojást célszerű használnunk. 15 %-os lúgban úszó tojásnak a fele emelkedik ki a folyadékból, 8 %-osból az 1/4 része, 4 %-osban pedig a tojás lebeg. A nagyon koszos ruhákat előzőleg érdemes beáztatni hamulúgos vízbe. A kevésbé piszkos ruháknak elég az 5 kg-os mosógépi mosáshoz körülbelül 4-5 dl lúg. Kombinálhatjuk környezetbarát mosószerekkel.
  • Kiváló tisztítószer. Csillogóan tiszták lehetnek tőle a porcelánok, zománcozott edények az evőeszközök és az üvegpoharakat. Ezeket a tárgyakat dörzsöljük át nedvesen hamuval aztán aztán öblítsük bő vízzel majd  töröljük szárazra.
  • Kerítések elszürkülésének megakadályozásáért meleg lúggal mossuk, keféljük át a felületet. Visszanyerik eredeti színüket. Ehhez a hamut és a vizet 1:3 arányban egy órán át főzzük, szűrjük át, és már használhatjuk is.
  • Rendkívül jó szagtalanító, csak szórjuk be vele az adott helyet pl. macskaalom.
  • Taszítja a ruhamolyt. Szórjunk egy kevés hamut a tárolandó textíliák közé, használat előtt csak ki kell rázni.
  • Súrolószerként is megállja a helyét. Régen homokkal együtt ezzel súrolták az edényeket. Bográcsoknál és grillezőknél kiváló ez a módszer.
  • Frissen tarthatjuk zöldség-gyümölcseinket vele. Ássunk egy gödröt a földbe, tegyük bele a terméseket és hamuval töltsük fel. A gyümölcsök ne érjenek egymáshoz és ne érintkezzenek a földdel. Zárjuk le a gödröt faanyaggal. Ez a megoldás hosszú ideig tartósít.
  • Rovarok elleni védelemre is hasznosíthatjuk.
  • Télen a járdákat is csúszásmentesíthetjük vele. A hamu sót tartalmaz, tehát megolvasztja a jeget.
  • Kiváló bio-tápszer. Foszfort, káliumot és nyomelemeket tartalmaz. Serkenti a növények természetes fejlődését. Nincs benne klór, a hamu a legkiválóbb káliumos trágya. A legkedvezőbb időszak a talaj behamuzásának a tél. A savas földnek ajánlott, de csak módjával. A palántázott növények jobban bírják, de a helybe vetetteknek megárthat a túl lúgos talaj. AZ ilyen talajt szereti pl. a paradicsom, szőlő, bab, spenót, borsó, fokhagyma. A rózsa ültetése előtt is jót tesz, ha az ültető gödörbe beszórunk egy ¼ bögre hamut. A burgonya esetében csak óvatosan. Itt leginkább csak a burgonyabogár távoltartására alkalmazzuk.
  • Komposztadalékként is kiváló. Érett komposzttal keverjük össze, úgy dolgozzuk a talajba.
  • Elűzi a patkányokat, egereket, csótányokat.
Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!